تمامی مطالب این سایت، تنها به منظور اطلاع رسانی پزشکی نگاشته شده اند و نمی توانند جایگزین تشخیص و توصیه های پزشکی یا درمان بیماری ها باشند. هیچ گاه بر اساس آنچه در این سایت مطالعه می نمایید، بر خلاف توصیه های پزشک خود عمل نکنید. در تمام موارد، نظر پزشک خود را جویا باشید.
هر گونه برداشت از محتوای این سایت، با ذکر منبع بلامانع است
 
علائم کم کاری تیروئید از خستگی خفیف تا کما


 

غده تیروئید در قدام گردن قرار دارد و هورمون تیروئید را به جریان خون آزاد می کند. هورمون تیروئید در متابولیسم (سوخت و ساز ) بدن نقش دارد. در صورتی که غده تیروئید نتواند به مقدار کافی هورمون بسازد، می گوییم تیروئید کم کار شده است. بررسی علائم کم کاری تیروئید در زنان باردار و افراد مسن نیاز به توجه بیشتری دارد.

کم کاری تیروئید در سنین بالا

کم کاری تیروئید در هر سنی دیده می شود اما در سنین بالا شایع تر است. حدود  6% مردان و 10% زنان بالای 65 سال به کم کاری تیروئید مبتلا هستند. با وجود این که کم کاری تیروئید در افراد جوان معمولا به راحتی تشخیص داده می شود، در افراد مسن ممکن است از تشخیص دور بماند چون در سنین بالا علائم خفیف تر و غیر اختصاصی هستند.  گیجی، بی اشتهایی، سقوط وضعیتی، بی اختیاری، کم حرکتی و حتی گاهی علائمی شبیه دمانس (زوال عقل) و پارکینسون ممکن است از علائم کم کاری تیروئید در سنین بالا باشند.

در 10% مردان و 15% زنان مسن، کم کاری تیروئید تحت بالینی است. در این افراد علائم کم کاری تیروئید مشاهده نمی شود اما هورمون محرک تیروئید (TSH)  اندکی افزایش می یابد. در این اختلال احتمال ابتلا به کم کاری تیروئید در 10 سال بعدی بالاست. کم کاری تحت بالینی تیروئید، حتی اگر بدون علائم باشد، باید درمان شود.

کم کاری تیروئید در زنان باردار

تیروئید جنین از سن 18 هفتگی به بعد هورمون تیروئید را می سازد اما تکامل تیروئید تا زمان زایمان کامل نمی شود. هورمون تیروئید مادر از طریق جفت به جنین می رسد. بنابراین رشد و تکامل سیستم عصبی جنین به هورمون مادر وابسته است. در صورت کم کاری تیروئید در طی بارداری ممکن است درجه هوشی   (IQ)  کودک تا 7 درجه کاهش یابد. تشخیص کم کاری تیروئید در طی بارداری مهم است. در صورتی که فرد تحت درمان کم کاری تیروئید باردار شود ضروری است که مقدار مصرف داروی او افزایش داده شود و آزمایشات مورد نیاز برای کنترل بیماری به طور مرتب انجام گیرد.

عوامل مسبب

شایع ترین علت کم کار ی تیروئید، التهاب آن است. شایع ترین علت التهاب تیروئید نوع خودایمنی است و هاشیموتو نام دارد.

دومین علت شایع ابتلا ، کم کاری پس از درمان است. به خصوص پس از دریافت ید رادیواکتیو یا جراحی تیروئید و برداشت بخشی از آن.

علل دیگر: نوع مادرزادی، تابش اشعه به گردن به منظور درمان سرطان، التهاب ویروسی تیروئید که معمولا در ابتدا پرکاری ایجاد می شود و غالباٌ کم کاری دائم یا موقت تیروئید را در پی دارد.

***

کم کاری تیروئید با تأثیر  بر عملکرد تمام  بدن علا ئم بسیار متنوعی ایجاد می کند. طیف علائم از بسیار خفیف و بدون علامت تا نوع شدیدی که ممکن است منجر  به کما شود، متغیر است.

علائم و نشانه های زودرس:

·         علائم :

      خستگی، خواب آلودگی، ضعف، درد عضلانی یا مفصلی، گرفتگی عضلات، عدم تحمل به سرما، یبوست، خشکی پوست، سردرد، افزایش خونریزی ماهیانه و فراموشکاری.

·         نشانه ها (علائمی که پزشک در طی معاینه مشاهده می کند):

      ناخن های نازک و شکننده، نازک شدن موها، رنگ پریدگی و کاهش تعداد ضربان قلب.

علائم و نشانه های دیررس:

·         علائم:

    کندی صحبت، کاهش تعریق ، یبوست، ورم دست و پا، خشونت صدا، رنگ پریدگی، کاهش حس بویایی و چشایی، کاهش حس شنوایی،گرفتگی عضلات، ، اختلال پریود به صورت افزایش خونریزی اما گاهی تأخیر زمان پریود، ترشح شیر از پستان، گزگز دست وپا وتغییر وزن . معمولاٌ افزایش وزن به علت ورم بدن و کاهش متابولیسم ایجاد می شود اما گاهی وزن کاهش می یابد.

·         نشانه ها:

     بزرگی تیروئید، ورم صورت و پلک ها، نازک شدن ابروها، تغییر رنگ مایل به نارنجی پوست به خصوص کف دست و پا، ورم دست و پا، کاهش تعداد ضربان قلب، بندرت چاقی واقعی و در موارد شدید روان پریشی و دمانس.

بسیاری از علائم گفته شده علائمی هستند که به طور معمول ممکن است در افراد جامعه مشاهده شوند بنابراین  برای تشخیص قطعی، انجام آزمایش لازم است.

3/9/90

منابع:

The Merck Manual

National Institute of Health( MedlinePlus)

Current Medical Diagnosis and Treatment

 

صفحه اصلي
ژنتیک
پزشکی خانواده و جامعه
قلب و فشارخون
استخوان ها و مفاصل
اعصاب و روان
بیماری های عفونی
دستگاه گوارش
غدد درون ریز و متابولیسم
بیماری های زنان
تغذیه و رژیم غذایی
سايت هاي مرتبط
گالري عكس
بیوگرافی
جستجوی مطالب
 
 
 
Isfahan University of Medical sciences